Viyana Seyahatinden Notlar 1

Viyana Seyahatinden Notlar 1

Viyana da 4 gün 5 gece kaldım. Hava alanından şehir merkezine vardığımda ilk dikkatimi çeken şey maalesef “sokakların çok temiz” olmasıydı. Pırıl pırıl, gıcır gıcır, tertemiz.  Maalesef, çünkü bu durum aynı zamanda bizim sokaklarımızın kirli olduğunu gösteriyor. Avrupalı adamın filmlerden görebildiğimiz kadarı ile ayakkabı ile eve girme muhabbetinde çokta şaşırılacak bir durum yok. Adamın sokağı temiz. Elinizde ambalaj olsa sokağa atmaya kıyamazsınız.

Viyana da sokaklar ve temizlik.
Viyana da sokaklar ve temizlik.

 

Sokaklar pırıl pırıl, gıcır gıcır ama tuvalete girmek istediğinizde bazı alışkanlıklarınızı dışarıda hatta Türkiye de bırakmanız gerekebilir çünkü klozetlerde taharet musluğu yok. Sanırım Avrupa’nın tamamında alışkanlıklar bu şekilde. Bu konuda Serdar Kuzuloğlu’nun yazısına göz atabilirsiniz.

Tuvaletler durum böyleyken şehrin kalabalık ve turistik yerlerinde içme suyu çeşmeleri var. Suyun tadı güzel zaten doğal kaynak suyu. Evlerde ki musluklardan doğal kaynak suyu akıyor. Tezatlık.

Trafik ve Ulaşım

Avrupa’nın bir çok yerinde olduğu gibi trafikte çok saygılılar. Şehir içinde trafik ışıklarının, yaya geçidinin olmadığı yerlerde yolun karşısına geçmek isterseniz araçlar hemen durup size yol veriyor. Durma mesafeleri ortalama 3 metre diyebilirim. Bu esnada kimse kornaya basmıyor tabi. Zaten şehirde kaldığım süre için hiç korna sesi duymadım. Caddenin birinde(Viyanda Almanca kurslarının bolca olduğu bir cadde ) hem yaya için yeşil hem de sağa dönecek araçlar için yeşil yanıyor bu durum da geçiş önceliği yine yayalarda olduğu için eğer yol üzerinde bir yaya varsa araçlar durmak zorunda. Biz gezerken aynen bu şekilde oldu, araçlar bizi bekledi.

Viyana trafiğinden bir fotoğraf.
Viyana trafiğinden bir fotoğraf.

“Neulerchenfelder Straße”  de Deniz Bankın önünde bir araç durup çocuklarını indirdi sonra  bagajdan eşyalarını indirdi bu sırada tüm araç trafiği adamın işını halletmesini bekledi kimse kornaya basmadı. Aracın hemen arkasındaki araç ile arasında 5 metreden fazla vardı sanırım.

Trafikteki bu kültürün altında yatan neden “yüksek trafik cezaları” küçük bir örnek vereyim arayı siz doldurun. Viyana ya yeni taşınan bir arkadaşım gece saat 03:00 gibi benzinliğe yürüme giderken kırmızı ışıkta geçtiği için evine 30€ para cezası gelmiş kırmızı ışıkta geçerken çekilen fotoğrafı da var.

Yaya için kırmızı ışık yandığı halde yola atlarsanız iyi bir Alman vatandaşına denk gelmezseniz hiç abartmıyorum sizi aracıyla delip geçebilir. Çünkü %100 kusur size. Trafik cezaları ile insanların tutulduğu bir ortamda haklı olan taraf hakkını sonuna kadar kullanmak isteyebilir. Bisikletler için ayrılmış yaya yolundan yürürseniz insanlar bisikletleriyle size çarpar.

Toplu Taşıma  

Toplu taşıma sistemi bir harika. Metro, Tren, Tramvay, Otobüs den herhangi birine binmek isterseniz bilet veya jeton kontrolünden geçmiyorsunuz çünkü turnike yok. Turnike yok J Aşağıdaki fotoğraf Türkiye den.

res5
Fotoğraf Türkiye den.

Aşağıdaki fotoğraf U2 hattına ait Rathaus durağından. İnsanlar durağa aynen bu şekilde girip çıkabiliyorlar. Viyana vatandaşında yıllık biletler var, paso gibi. Yıllık bilet ücreti 360€ hatırladığım kadarıyla.

Fotoğraf Viyana dan.
Fotoğraf Viyana dan.

Eeee o zaman ben ücretsiz binerim ki felan diye düşünmeyin ulaşım hatlarında çalışan denetimciler var ansızın gelip biletinizi görmek isteyebilirler. Peki turistler nasıl yapıyorlar ulaşımı? Ben aşağıdaki haftalık bileti 15.80 € ödeyerek aldım. 5 gün boyunca biletimi soranda olmadı. Haftalık biletlere ulaşım çok kolay. Havaalanı tren istasyonundan ATM gibi cihazlardan alabilirsiniz. Tabi bu durumun nüfus ile ilgisi de var.

Haftalık bileti şehir içindeki tüm araçlarda kullanabiliyorsunuz. Havaalanına gidip gelen tren hariç. Havaalanına gidip gelen trene maalesef ücret ödemeden bindim. Çünkü arkadaşım bilet almak için cihazı kurcalarken tren geldi bizde bindik. Artık bir dahaki sefer 2 tane alırım : )

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s